طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا چیست؟

0   نظر

طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا یکی از ضرورت های وب سایت های امروزی است، شما اگر از طریق گوشی موبایل یا تبلت به وب سایتی متصل شوید و بخوبی و اندازه مناسب وب سایت درون دستگاه شما بارگذاری نشود، بدون استفاده از خدمات وب سایت آن را ترک خواهید کرد، با توجه به فراوانی تعداد کاربرانی که از طریق این دستگاه ها به وب سایت ها متصل می گردند، ریسپانسیو بودن وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ریسپانسیو کردن وب سایت ها تلاش می شود که تمام سایزهای قابل دسترس برای دستگاه های مختلف پیاده سازی شود تا همه ی دستگاه ها یا سایز های مختلف قادر به دستیابی و بهره گیری از خدمات سایت نمایند. تصور کنید دستگاه های مختلف اعم از مانیتورها با ابعاد مختلف، تبلت ها و موبایل ها با سایز های مختلف باید در هنگام رجوع به وب سایت بتوانند از خدمات سایت بهره گیرند و بخوبی سایت درون این دستگاه ها لود گردند. ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن وب سایت یعنی آنکه سایت بخوبی بتواند با دستگاه تطبیق دهد، برای این امر باید در هنگام کدنویسی طراح شرایط این چنینی را برای وب سایت فراهم کند. اگر قصد سفارش سایت را دارید بهتر است ابتدا از این ویژگی وب سایت اطمینان یابید. ریسپانسیو بودن وب سایت یکی از اصول وب سایت های فنی بوده که در بررسی الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی نیز توجه خاصی به آن شده است.

طراحی سایت ریسپانسیو برای سئو و بهینه سازی وب سایت!

یکی از معیارهای موتورهای جست و جو بویژه گوگل برای رتبه بندی در نتایج گوگل، ریسپانسیو بودن سایت است. در واقع گوگل از رفتار کاربران و تجربه کاربری افراد برای رتبه بندی نتایج استفاده می کند و ریسپانسیو بودن سایت تجربه کاربری بهتری برای کاربران ایجاد می نماید. اگر کاربری با موبایل به جست و جو در موتورهای جست و جو بپردازد، طبیعی است که وارد نتایج سایت های ریسپانسیو شده و از خدمات چنین سایت هایی استفاده می کند، بنابراین آوردن وب سایت های ریسپانسیو در نتایج بالاتر موتورهای جست و جو کاملا طبیعی است.

طراحی وب واکنشگرا یا ریسپانسیو از سال 2015 اهمیت بیشتری پیدا کرد زیرا گوگل به افزایش رتبه وب سایت های سازگار با تلفن همراه اقدام نمود، این امر بدلیل این بود که کاربران دستگاه های تلفن همراه اکثر بازدیدکنندگان وب سایت را به خود اختصاص می دهند.

وب و سئو - طراحی سایت ریسپانسیو responsive یا واکنش گرا چیست؟

در سایت های ریسپانسیو نیازی به زوم کردن و بزرگنمایی در قسمت های مختلف سایت وجود ندارد، این امر باعث بهبود تجربه کاربری شده که در سئو و بهینه سازی وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کاربران بتوانند براحتی درون سایت به امکانات مختلف دسترسی پیدا کنند، این امر باعث جذب مخاطبان در استفاده از خدمات وب سایت خواهد شد. ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن وب سایت یکی از فاکتورهای مهم برای سئو و بهینه سازی وب سایت می باشد.

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا را چگونه بررسی کنیم؟

برای بررسی ریسپانسیو بودن وب سایت ها می توان افراد براحتی از طریق دستگاه های مختلف به سایت وصل شد و ریسپانسیو بودن سایت ها را چک کنند اما به این طریق نمی توان همه ی سایزها را تست و بررسی نمود. برای بررسی ریسپانسیو بودن سایت ها می توان از وب سایت های آنلاین نظیر Am I Responsive و Xrespond و Google Mobile Test و ... استفاده کرد. شما براحتی با رجوع به این سایت ها و وارد کردن آدرس سایت مورد نظر خود می توانید به مشکلات ریسپانسیو سایت خود پی ببرید.

برای بررسی ریسپانسیو بودن سایت 4 روش زیر قابل استفاده است:

بررسی دستی، با کوچک و بزرگ کردن مرورگر و بررسی ابعاد وب سایت در حالت های مختلف

بررسی با ابزارها، ابزارهای آنلاین متعددی در فضای اینترنت است که برای بررسی واکنش گرا بودن وب سایت ها مناسب هستند.

استفاده از افزونه های مرورگرها ، برای کروم و فایرفاکس افزونه های متعددی طراحی شده است که می توان از آن ها برای بررسی ریسپانسیو بودن وب سایت استفاده کرد.

به وسیله inspect در مرورگر های کروم یا فایرفاکس

برای بررسی ریسپانسیو بودن وب سایت استفاده از قابلیت مرورگرکروم یا فایرفاکس شما براحتی با رجوع به وب سایت مورد نظر خود و کلیک راست کردن روی صفحه سایت می توانید گزینه inspect را انتخاب نمایید. با انتخاب گزینه dock side می توانید نمایش سایت را برای ریسپانسیو بودن در موبایل بررسی نمایید.

مزایای طراحی ریسپانسیو سایت چیست؟

امروزه وب سایت هایی که به صورت ریسپانسیو نباشند عملا کارایی ندارند و کمتر وب سایتی در فضای آنلاین یافت می شود که هنوز برای سازگاری و هماهنگی با گوشی های تلفن همراه هماهنگی نداشته باشند، در ادامه برخی از مزایای وب سایت های ریسپانسیو برای شما شرح داده می شود:

هماهنگی و سازگاری وب سایت با انواع گوشی ها و دستگاه های مختلف برای اتصال به وب سایت، وب سایت ریسپانسیو با بخش های مختلف براحتی و بصورت واکنش گرا درون دستگاه های مختلف بارگذاری می گردد.

امکان بارگذاری وب سایت در انواع مرورگرها، امکان دسترسی افراد از طریق مرورگرهای مختلف درون اینترنت وجود دارد، وب سایت ریسپانسیو به صورت مناسب درون مرورگرهای مختلف بارگذاری می گردد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، وب سایت های ریسپانسیو از سئوی بهتری برخوردار بوده و گوگل از نتایج سایت های ریسپانسیو در نتایج بالاتر گوگل استفاده می کند.

بهبود تجربه کاربری، اگر کاربران بخوبی درون سایت بتوانند از قسمت های مختلف دیدن کنند، ترغیب به استفاده از خدمات سایت می شوند. با توجه به اینکه بیشتر کاربران ورودی سایت نیز از طریق موبایل به سایت دسترسی دارند، ریسپانسیو بودن سایت برای بهبود تجربه کاربری بسیار مهم است.

بجای تهیه دو نسخه برای دسکتاپ و موبایل، می توان با طراحی یک وب سایت ریسپانسیو تنها با یک نسخه نیاز کاربران را برطرف نمود. این امر کاهش هزینه ها ناشی از عدم نیاز به دو نسخه موبایل و کامپیوتر را در پی دارد.

ریسپانسیو بودن وب سایت فاکتوری مهم در الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی انواع سایت ها می باشد. امروزه هیچ سایتی نمی تواند بدون ساختار ریسپانسیو و مبتنی بر موبایل به رتبه مناسبی در گوگل و سایر موتورهای جست و جو دست یابد.

تگ viewport برای سایت های ریسپانسیوی

این تگ با اضافه شدن در قسمت head سایت بخوبی اندازه های بالاتر از 900 پیکسل را در سایز 900 رندر نموده و از بهم ریختگی وب سایت در این سایزها جلوگیری می شود. همچنین ممکن است عرض صفحه کمتر از حد 500 پیکسل باشد، از حالت افقی به عمودی تغییر کند یا مخفی شود، در چنین مواردی می توان با بکارگیری این تگ مشکل را رفع نمود.

بهترین شرکت برای طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت به صورت ریسپانسیو و واکنش گرا فرایندی تخصصی است و نیاز به تجربه کافی دارد، شما برای انتخاب شرکتی که بتواند وب سایت های ریسپانسیو و حرفه ای را برای شما پیاده سازی نماید می توانید به نمونه کارهای ان شرکت مراجعه نمایید. شرکت طراح باید تمامی سایز های کاربردی لازم را برای وب سایت فراهم آورد تا در هنگام استفاده از سایت مشکلی پیش نیاید. معمولا در امکانات و شرایط طراحی سایت در این شرکت ها، امکان واکنش گرا یا ریسپانسیو بودن لحاظ می گردد که شما به عنوان سفارش دهنده باید به این مورد توجه داشته باشید.

تهیه و بارگذاری وب سایت های ریسپانسیو فرایندی دشوار نبوده و تنها با تخصص و تجربه کافی می توان چنین سایت هایی را پیاده سازی نمود، با این وجود برخی از شرکت ها یا توان آن را ندارند یا بخوبی همه ی سایز ها را نمی توانند برای وب سایت پیاده سازی نمایند. در مجموعه وب و سئو خدمات طراحی سایت ریسپانسیو با کیفیت بالا و مبتنی بر تطابق با دستگاه های مختلف با قیمت مناسب صورت می گیرد.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما، تماس بگیرید
در صورت درخواست چند زبانه سازی وب سایت، به ازای هر زبان اضافه 50 درصد به قیمت پلن انتخابی اضافه می گردد.

با ما تماس بگیرید

ما را به اشتراک بگذارید

  1. ناشناس 5 مهر ماه 1398

   تهیه نرم افزار سفارشی در وب و سئو در طی مراحلی انجام می شود. ابتدا بایستی نیازسنجی انجام شود. بر طبق نیازسنجی طراحی و تحلیل انجام شوه و پیاده سازی توسط تیم حرفه ای برنامه نویسی انجام شود.

   1. ناشناس 5 مهر ماه 1398

    تهیه نرم افزار سفارشی در وب و سئو در طی مراحلی انجام می شود. ابتدا بایستی نیازسنجی انجام شود. بر طبق نیازسنجی طراحی و تحلیل انجام شوه و پیاده سازی توسط تیم حرفه ای برنامه نویسی انجام شود.

  2. ناشناس 5 مهر ماه 1398

   تهیه نرم افزار سفارشی در وب و سئو در طی مراحلی انجام می شود. ابتدا بایستی نیازسنجی انجام شود. بر طبق نیازسنجی طراحی و تحلیل انجام شوه و پیاده سازی توسط تیم حرفه ای برنامه نویسی انجام شود.

  نوشتن نظر

واتساپ